$3,799.00
Was$4,179.00Save $380.00 (9%)
24 Cu. Ft. Counter-depth Max™ With Zero Clearance™ 3-door French Door Refrigerator - LF24Z6330S
24 Cu. Ft. Counter-depth Max™ With Zero Clearance™ 3-door French Door Refrigerator
Model: LF24Z6330S
























+14more
24 Cu. Ft. Counter-depth Max™ With Zero Clearance™ 3-door French Door Refrigerator
Model: LF24Z6330S
$3,799.00
Was$4,179.00Save $380.00 (9%)
Current Rebates
LG Buy More Save More Rebate
Expires: June 16, 2026
Lg Appliances Buy More Save More Delivery And Installation Allowance
Expires: June 10, 2026
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Specifications
Specifications
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 7.9 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 15.8 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 23.7 cu.ft. |
Convenience
| ADA Compliant | Yes |
| Auto Closing Door Hinge | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/ Digital |
Cooling
| Refrigerant | R600a / 78g / 2.75oz |
| Compressor Type | Smart Inverter Compressor |
| Door Cooling+ | Yes |
| Evaporator | 1 |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 2 |
Dimensions/Clearances/Weights
| Carton Dimensions (WxHxD) | 38" x 73" x 30" |
| Depth (Draw Open Fully without Handle) | 43.875" |
| Depth (to Hinge Cover) | 18.25" |
| Depth (Total with Door Open) | 48.75" |
| Depth with Handles | 29.875" |
| Depth without Door | 24.75" |
| Depth without Handles | 27.5" |
| Dimensions (W case x H top of hinge x D with handles) | 35 3/4" x 70 1/4" x 29 7/8" |
| Door Edge Clearance without Handle | 2.125" |
| Height to Top of Case | 68.875" |
| Height to Top of Door Hinge | 70.25" |
| Installation Clearance | Sides 5 32", Top 1", Back 2" |
| Weight (Unit/Carton) | 261 lbs / 281 lbs |
| Width | 35.75" |
| Width (Door Fully Open without Handle) | 45.5" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 40" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 35.125" |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 699 |
| ENERGY STAR Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Pull Drawer |
| Drawers/Shelves | 2-Tier Organization |
| Freezer Handle | Pocket Handle |
| Freezer Light | LED Lighting |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 195174132678 |
Materials and Finishes
| Insulation | Low GWP and Zero ODP Blowing Agent |
| All Available Colors | PrintProof™ Stainless Steel |
| Hidden Hinges | Yes |
Refrigerator
| Crisper Bins | 2 |
| Handle Type | Bar |
| No. of Door Bins | 3 Left, 3 Right |
| No. of Shelves | 4 Split (4 Fixed) |
| Refrigerator Light | Yes |
| Shelf Construction | Spill protector Tempered glass |
Summary
| Display Type | Smooth Touch Control / White LED |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | Yes |
| ThinQ® Smart Technology | Yes |
| ThinQ Care™ | Yes |
| Wi-Fi Enabled | Yes |
Water & Ice System
| Freezer Ice Maker Ice Type | Cubed |
| In-Door Ice Maker Ice Type | Cubed / Crushed |
| Dispenser Type | Ice & water |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4.0 lbs. |
| Water Filter | LT1000P |
| Water Filtration System | 1 Stage |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Florida.









