$969.99
Woods 17.4 cu. ft. Convertible Upright Freezer in White - WUF170W
$969.99
Key Features
17.4 cu. ft. Capacity: Spacious interior to accommodate all your groceries.
Frost-Free Design: Eliminates the need for manual defrosting, saving you time and effort.
Reversible Door: Allows for convenient left or right door swing.
Fridge Storage: Includes 4 full-width adjustable shelves and 4 full-width door bins
Electronic Thermostat: Effortlessly control the temperature for optimal food preservation.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
17.4 cu. ft. Capacity: Spacious interior to accommodate all your groceries.
Frost-Free Design: Eliminates the need for manual defrosting, saving you time and effort.
Reversible Door: Allows for convenient left or right door swing.
Fridge Storage: Includes 4 full-width adjustable shelves and 4 full-width door bins
Electronic Thermostat: Effortlessly control the temperature for optimal food preservation.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 32.69 in. |
| Height | 66.38 in. |
| Length | 30.63 in. |
| Weight | 182.98 lbs. |
| Package Weight | 198.42 lbs - 90.00 kg |
| Package Width | 34.19" - 86.84 cm |
| Package Depth | 69.56" - 176.68 cm |
| Package Height | 31.25" - 79.38 cm |
| Interior Width | 32.69" - 83.03 cm |
| Interior Depth | 23.81" - 60.48 cm |
| Interior Height | 64.31" - 163.35 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.19 in. |
| Shipping Height | 31.25 in. |
| Shipping Length | 69.56 in. |
| Shipping Weight | 198.42 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198.42 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 478.17 lbs. |
| Total of Cubes | 38.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 478.17 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












