24" Wide Stacked All-Freezers - VT65MSTACK
Key Features
Slim footprint
Versatile design
Easy assembly
-25º C capable
Fully finished white cabinet
Manual defrost operation
Three removable storage baskets
One piece seamless interior liner
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim footprint
Less than 24 inches wide for use in a variety of smaller spaces
Versatile design
Store contents in each freezer at different temperatures for unparalleled storage options
Easy assembly
Unit ships in three boxes for customer to install the StackRack on the bottom freezer and place and secure the other unit on top
-25º C capable
Low temperature operation is ideal for a variety of institutional storage applications
Fully finished white cabinet
Allows the freezer to be used freestanding
Manual defrost operation
No temperature fluctuations with a static manual defrost system that keeps the cold inside
Three removable storage baskets
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
One piece seamless interior liner
Enjoy easy clean-up with a one piece liner that won't hold a mess in hidden crevices
No internal fans
Temperature remains stable with a static cooling system
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Adjustable thermostat
Manage temperature with ease and accuracy
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 68.75 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 277.56 lbs. |
| Total of Cubes | 22.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 277.56 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 68.75" (175 cm) |
| Width | 23.88" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 7.0 cu.ft. (198 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 2.6 |
| Weight | 215.0 lbs. (98 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073156 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















