24" Wide All-Freezer - VT65MLSSHH
Key Features
Fully finished white cabinet
Slim counter height dimensions
Factory installed lock
Stainless steel door
Professional horizontal handle
-25º C capable
Manual defrost
Three removable storage baskets
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Fully finished white cabinet
Allows the freezer to be used freestanding
Slim counter height dimensions
Less than 24 inches wide
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
-25º C capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Manual defrost
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Three removable storage baskets
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
No internal fans
Static cooling system
Adjustable thermostat
Manage the interior temperature with ease and accuracy
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101026930 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














