$1,790.00
24" Wide All-Freezer, ADA Compliant - VT65MLPROADA
$1,790.00
Key Features
ADA compliant
Access port
Factory installed lock
Manual defrost
Pull-out drawers
-25ºC capable
Digital thermostat
Magnetic door gasket
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
ADA compliant
32" height for use in ADA compliant settings
Access port
Pre-installed 3/8" probe hole included in the rear allows users to connect their own monitoring equipment
Factory installed lock
Top-mounted keyed lock for convenient security
Manual defrost
Efficient performance with reliable temperature stability
Pull-out drawers
Clear baskets for convenient and separated storage
-25ºC capable
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Digital thermostat
Electronic controls located in the front kickplate for easy and intuitive temperature management
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Matching refrigerator available
Pair with FF6LPROADA for a complete ADA compliant set
Approved for use in the USA and Canada
ETL and ETL-C listed for North American sales
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Factory reversible door
Standard unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, add option LHD upon order (due to its construction, this door is not reversible in the field)
100% CFC Free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 3.2 cu.ft. (91 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101057255 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















