$264.99
Avanti 2.8 cu. ft. Vertical Freezer - VF306
$264.99
Key Features
2.8 cu. ft. capacity
Rear access temperature control
Reversible door (left or right swing) with an integrated door handle
Space-saving flush back design
Three fixed metal shelves
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Adjustable front leveling legs
ENERGY STAR® certified
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
2.8 cu. ft. capacity
Rear access temperature control
Reversible door (left or right swing) with an integrated door handle
Space-saving flush back design
Three fixed metal shelves
Covered by Avanti's 1-Year Manufacturer Limited Warranty
Adjustable front leveling legs
ENERGY STAR® certified
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 49 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 34.5 H x 20.5 W x 22.75 D |
| Shipping Weight (lb) | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.25 in. |
| Shipping Height | 38.75 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 60 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 60 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 100.49 lbs. |
| Total of Cubes | 8.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 100.49 lbs. |
Specifications
| Power | 15A/120V/1800W |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Dimensions (in) | 21.50" x 19.25" x 33.75" |
| Unit Weight (lb) | 49 |
| Carton Dimensions | 22.75" x 20.50" x 34.50" |
| Shipping Weight (lb) | 49.50 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.














