$3,225.00
24" Wide Built-In All-Freezer With Icemaker - SCFF53BXKSHHIM
$3,225.00
Key Features
Frost-free operation
Undercounter freezer
Built-in capable
Digital thermostat
Adjustable shelves
Black stainless steel wrapped door
Fingerprint resistant
Professional horizontal handle
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Frost-free operation
No-frost convenience eliminates the need to manually defrost the unit
Undercounter freezer
Frost-free all-freezer in a 24" footprint for built-in or freestanding use
Built-in capable
Make the best use of space by installing your freezer under the counter and flush with other cabinets
Digital thermostat
Electronic controls offer easy and intuitive temperature management
Adjustable shelves
Rearrange your freezer space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Black stainless steel wrapped door
304 grade stainless steel in a high gloss neutral finish from our basalt collection; note: due to the reflective quality of our door finish, this color may appear different under different lighting and surrounding conditions
Fingerprint resistant
Door wipes clean with a dry cloth, while the dark basalt finish hides most smudges
Professional horizontal handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Recessed LED light
Elegant and efficient interior lighting automatically illuminates when the door is opened
Reversible door
User reversible door swing for added placement flexibility
High temperature alarm
High temperature alarm sounds if the unit's temperature goes out of the recommended range
Temperature Memory Function
Unit will retain its last settings when power is restored in the event of a power loss
Right angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used as a freestanding model
Matching refrigerator available
Pair with the FF64BXKSHH for a matching side-by-side or stackable set
CARB Compliant
ec
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.83 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.35" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.63" (116 cm) |
| Capacity | 4.72 cu.ft. (134 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 390.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 108.0 lbs. (49 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060125 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.8 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 106.0 |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














