$1,695.00
15" Built-In All-Freezer - SCFF1533B
$1,695.00
Key Features
Commercially approved
Built-in capable
Frost-free operation
Digital thermostat
Factory installed lock
Digital display
LED lighting
Adjustable chrome shelves
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
Frost-free operation
Eliminates the need to manually defrost the interior
Digital thermostat
Electronic controls for precise temperature management.
Factory installed lock
Keyed security on the door
Digital display
Temperature readout can be shown in Celsius or Fahrenheit
LED lighting
Gentle illumination with an on/off switch
Adjustable chrome shelves
Rearrange interior space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Reversible door
Keep your options flexible with a reversible door that is easy to switch when your arrangement changes
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Flush back
Space saving design
Sabbath mode setting
Optional setting lets you disable the lighting and alarm for up to 48 hours
Open door alarm
Audible alarm will sound if the door is left ajar for over a minute
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.75 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 63 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.08 lbs. |
| Total of Cubes | 6.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.08 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 14.75" (37 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 24.63" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.25" (92 cm) |
| Capacity | 2.4 cu.ft. (68 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 330.0kWh/year |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 63.0 lbs. (29 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038490 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 25.25" (64 cm) |
| Interior Width | 10.25" (26 cm) |
| Interior Depth | 16.38" (42 cm) |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.88 oz. |
| High Side PSI | 270.0 |
| Low Side PSI | 105.0 |
| Level Legs | 4 |
| Compressor Step Height | 3.63" (9 cm) |
| Compressor Step Width | 10.25" (26 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.63" (12 cm) |
| Temperature Range | -11°F to 11°F |
| Sabbath Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















