$2,010.00
3 Cu.Ft. MOMCUBE® Breast Milk Refrigerator, Counter Height - MLRS3MC
$2,010.00
Key Features
Easy to use
Door lock
CDC-compliant temperature
Reversible door
Adjustable wire shelves
LED display
Antimicrobial silver ion-coated handle
Power loss alarm
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Easy to use
User-friendly design ensures effortless use for mothers and facility managers alike
Door lock
Added security on the exterior door (2 keys included)
CDC-compliant temperature
Preset temperature remains within recommended range for mother’s milk storage
Reversible door
Provides flexibility in product placement
Adjustable wire shelves
Multiple shelf positions spaced at ½" for improved air circulation and storage
LED display
Allows for easy reading of unit temperature
Antimicrobial silver ion-coated handle
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce the spread of germs
Power loss alarm
Alerts when unit loses power; NOTE: Alarm is battery-powered and has a limited time to alarm
Door alarm
Sounds if door is left open for more than 3 minutes
Temperature alarm
Signals if unit’s temperature goes out of recommended range
Self-closing door
Added unit efficiency and security for busy office environments; NOTE: Reversing the door will undo the self-closing door function
Sealed cabinet design
Allows for unit to be freestanding
Hospital-grade construction
Ensures safe and compliant storage with 2-year parts and labor / 5-year compressor extended warranty
Minimal user maintenance
Cycle defrost system ensures easy upkeep of unit
Interior light
Efficient LED lights allows easy viewing of contents
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Environmentally friendly
Designed with eco-friendly hydrocarbon refrigerants
Additional choices
Units of various capacities, heights, and interiors are available. Browse the MOMCUBE Series for more information
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 85.98 lbs. |
| Total of Cubes | 6.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 85.98 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Width with Door Open | 19.0" (48 cm) |
| Nominal Depth | 19.0" (48 cm) |
| Depth | 19.0" (48 cm) |
| Depth with Handle | 20.75" (53 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.0" (91 cm) |
| Capacity | 3.0 cu.ft. (85 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066486 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06oz. |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 33 to 40ºF |
| Interior Height | 28.8" (73 cm) |
| Interior Width | 15.25" (39 cm) |
| Interior Depth | 11.75" (30 cm) |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 15.25" (39 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.75" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.

















