22" Wide Beer Froster - FS603FROST
Key Features
Digital thermostat
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
Pre-set to 24º F
Door shelves
COLD CAVERN Decal on door
Manual defrost
100% CFC free
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Specifications
Features
Digital thermostat
Slim counter height dimensions
Fully finished white cabinet
Pre-set to 24º F
Door shelves
COLD CAVERN Decal on door
Manual defrost
100% CFC free
Open shelves
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 22 in. |
| Height | 33.13 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 132.4 lbs. |
| Total of Cubes | 10.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 132.4 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 33.13" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.63" (85 cm) |
| Width | 22.0" (56 cm) |
| Depth | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.5" (113 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Decal |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Energy Usage/Year | 301.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101049212 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Interior Height | 29.5" (75 cm) |
| Interior Width | 18.63" (47 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Full Door Shelves | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.5 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 18.63" (47 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.














