22" Wide All-Freezer - FS603
Key Features
Slim counter height dimensions
Manual defrost
Open shelves
Door shelves
Fully finished white cabinet
100% CFC free
Adjustable thermostat
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim counter height dimensions
Just 22 inches wide for easy placement in any small location
Manual defrost
No temperature fluctuations with a manual defrost system that keeps the cold inside
Open shelves
Fixed shelves accommodate large items
Door shelves
Three racks for added storage options
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Adjustable thermostat
Manage the interior temperature with ease and accuracy
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 21.38 in. |
| Height | 33.13 in. |
| Length | 25.75 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.22 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.22 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 33.13" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.63" (85 cm) |
| Width | 21.38" (54 cm) |
| Depth | 25.75" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.5" (113 cm) |
| Capacity | 5.0 cu.ft. (142 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 301.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101038322 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | No |
| Interior Height | 29.5" (75 cm) |
| Interior Width | 18.63" (47 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Full Door Shelves | 3 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.5 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 18.63" (47 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.















