20" Wide All-Freezer - FS407LW
20" Wide All-Freezer
Model: FS407LW






20" Wide All-Freezer
Model: FS407LW
Key Features
General purpose healthcare design
Factory installed lock
-20ºC capable
Slim 20" width
Manual defrost
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Adjustable thermostat
Flat door liner
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
General purpose healthcare design
Low temperature manual defrost freezer for use in healthcare, life science, and other institutional facilities
Factory installed lock
Located towards the top of the door for easy access and to provide added security of unit (2 keys included)
-20ºC capable
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Slim 20" width
2.8 capacity inside a slim footprint
Manual defrost
Efficient performance with more reliable temperature stability
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Adjustable thermostat
Rear mounted dial control to prevent accidental adjustments
Flat door liner
Easy to clean, with more depth for storage
Basket shelves
Four slide-out baskets offer convenient storage, with plastic fronts to help protect contents from warmer air when the door is opened
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
Matching refrigerator available
Pair with FF511L all-refrigerator for a complete matching set
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
CARB compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.25 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 21.38 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.98 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.19 lbs. |
| Total of Cubes | 7.98 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.19 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Height to Hinge Cap | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 19.25" (49 cm) |
| Nominal Depth | 22.0" (56 cm) |
| Depth | 21.38" (54 cm) |
| Depth with Handle | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.5" (100 cm) |
| Capacity | 2.8 cu.ft. (79 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 57.0 lbs. (26 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083551 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 26.38" (67 cm) |
| Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23 oz. |
| High Side PSI | 125.0 |
| Low Side PSI | 68.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 4 |
| Temperature Range | -10 to -20°C |
Where to Buy Summit Appliances in Florida.










