$755.00
20" Wide All-Freezer - FS407LW
$755.00
Key Features
General purpose healthcare design
Slim 20" width
-20ºC capable
Factory installed lock
Manual defrost
Basket shelves
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Adjustable thermostat
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
General purpose healthcare design
Low temperature manual defrost freezer for use in healthcare, life science, and other institutional facilities
Slim 20" width
2.8 capacity inside a slim footprint
-20ºC capable
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
Factory installed lock
Located towards the top of the door for easy access and to provide added security of unit (2 keys included)
Manual defrost
Efficient performance with more reliable temperature stability
Basket shelves
Four slide-out baskets offer convenient storage, with plastic fronts to help protect contents from warmer air when the door is opened
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
Adjustable thermostat
Rear mounted dial control to prevent accidental adjustments
Flat door liner
Easy to clean, with more depth for storage
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Matching refrigerator available
Pair with FF511L all-refrigerator for a complete matching set
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
CARB compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Height to Hinge Cap | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 19.25" (49 cm) |
| Nominal Depth | 22.0" (56 cm) |
| Depth | 21.38" (54 cm) |
| Depth with Handle | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.5" (100 cm) |
| Capacity | 2.8 cu.ft. (79 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 57.0 lbs. (26 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083551 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 26.38" (67 cm) |
| Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23 oz. |
| High Side PSI | 125.0 |
| Low Side PSI | 68.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 4 |
| Temperature Range | -10 to -20°C |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.













