Compact All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle - FS30LTBC
Compact All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle
Model: FS30LTBC








Compact All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle
Model: FS30LTBC
Key Features
Adjustable thermostat
Copper handle
Compact dimensions
Fully finished cabinet
Manual defrost
Factory installed lock
Right hand door swing
Removable shelves
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside the unit
Copper handle
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Compact dimensions
Sized for easy use on top of counters
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Right hand door swing
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Removable shelves
Wire shelves can be removed to accommodate different sizes or for easy cleanup
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 24.5 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 43 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 57.88 lbs. |
| Total of Cubes | 4.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 57.88 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 25.0" (64 cm) |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.63" (63 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with Handle | 20.25" (51 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 43.0 lbs. (20 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073385 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 18.63" (47 cm) |
| Interior Width | 13.38" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 13.38" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.75" (15 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Florida.










