$825.00
Compact All-Freezer - FS30L7
$825.00
Key Features
Commercially approved
Compact dimensions
Fully finished cabinet
Manual defrost
Adjustable thermostat
Factory installed lock
Reversible door
Removable shelves
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Compact dimensions
Sized for easy use on top of counters
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside the unit
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Reversible door
User-reversible door swing allows for more flexibility in placing the unit
Removable shelves
Wire shelves can be removed to accommodate different sizes or for easy cleanup
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 25.0" (64 cm) |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.63" (63 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.8 cu.ft. (51 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 43.0 lbs. (20 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101053219 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 18.63" (47 cm) |
| Interior Width | 13.38" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.0" (33 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 13.38" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.75" (15 cm) |
| Sound Level | 33.3 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














