$725.00
Compact All-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle - FS24LTBC
$725.00
Key Features
Copper handle
Compact size
Factory installed lock
Manual defrost
One-piece interior liner
Removable shelf
Right hand door swing
Adjustable thermostat
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Copper handle
Naturally antimicrobial, the towel bar handle made from pure copper helps to protect against microbes for added safety and cleanliness
Compact size
Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Manual defrost
Static cooling system
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
Right hand door swing
For this unit with the door opening from the other side, add option "LHD"
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Overview Freezer
| Nominal Height | 20.0" (51 cm) |
| Height of Cabinet | 19.63" (50 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.63" (45 cm) |
| Depth with Handle | 20.13" (51 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073378 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| High Side PSI | 110.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Accucold Appliances in Florida.














