$1,265.00
Compact All-Freezer - FS24LMED2
$1,265.00
Key Features
Reliable temperature stability
Buffered temperature probe
Digital thermostat
High/low temperature alarm
NIST calibrated temperature display
Factory installed lock
Manual defrost
Hospital grade cord and plug
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Reliable temperature stability
Designed and engineered to store vaccines and other sensitive materials under stable temperature conditions
Buffered temperature probe
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle to maintain temperature readings closest to stored contents, as recommended by the CDC and VFC's guidelines
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management, with temperature readout and controls externally located for added convenience
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
NIST calibrated temperature display
Alarm includes continuous NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature, and can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Factory installed lock
Keyed lock for convenient security, with two keys included
Manual defrost
Static cooling system for reduced temperature fluctuations
Hospital grade cord and plug
Secure three-pronged cord for added unit safety
3/8" access port
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Factory reversible door
Standard unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, add option LHD upon order (due to its construction, this door is not reversible in the field)
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Extended warranty
This unit comes with a two-year limited warranty on parts & labor and five-year warranty on the compressor
Approved for use in the USA and Canada
ETL and ETL-C listed for North American sales
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| High Side PSI | 110.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -20º to -15ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 21.75 in. |
| Length | 17.63 in. |
| Weight | 40 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 51.04 lbs. |
| Total of Cubes | 4.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 51.04 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101056449 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.




























