$890.00
Compact All-Freezer - FS24LGP
$890.00
Key Features
Compact size
Digital thermostat
Manual defrost
Factory installed lock
Healthcare freezer
One-piece interior liner
Removable shelf
Adjustable thermostat
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Compact size
Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
Digital thermostat
Digital thermostat for easy monitoring of interior temperature
Manual defrost
Static cooling system
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Healthcare freezer
Designed for general purpose storage in institutional facilities
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 21.38 in. |
| Length | 17.63 in. |
| Weight | 35 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 50.17 lbs. |
| Total of Cubes | 4.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 50.17 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 22.0" (56 cm) |
| Height of Cabinet | 21.38" (54 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068053 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.8 oz. |
| High Side PSI | 110.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -10 to -20°C |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















