Compact All-Freezer - FS24L7PLUS2
Key Features
Commercially approved
Compact dimensions
Factory installed lock
-20° capable
NIST calibrated thermometer
Buffered temperature probe
One-piece interior liner
Adjustable thermostat
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Compact dimensions
Ideal size for use on top of counters
Factory installed lock
Keyed security for a secure interior
-20° capable
Low temperature capability ideal for certain sensitive items
NIST calibrated thermometer
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Buffered temperature probe
Thermometer probe is encased in a glycol-filled bottle to better simulate the temperature of stored contents instead of freezer air temperature
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
Wire shelving
Convenient storage with a wire design that helps ensure even temperature distribution
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Manual defrost
Static cooling system for reduced temperature fluctuations
Approved for use in the USA and Canada
ETL and ETL-C listed for North American sales
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 19.63 in. |
| Length | 17.63 in. |
| Weight | 35 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 46.06 lbs. |
| Total of Cubes | 3.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 46.06 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 19.63" (50 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 35.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101057743 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.5 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


























