Compact All-Freezer - FS24L7NZ
Key Features
Commercially approved
Factory installed lock
Compact size
Reversible door
One-piece interior liner
Manual defrost
Removable shelf
Adjustable thermostat
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Compact size
Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Manual defrost
Static cooling system
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 22.25 in. |
| Length | 17.63 in. |
| Weight | 31 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 52.21 lbs. |
| Total of Cubes | 4.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 52.21 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 22.25" (57 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 31.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061252 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.5 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.
















