Compact All-Freezer - FS24L7CSS
Key Features
Compact size
Stainless steel wrapped exterior
One-piece interior liner
Factory installed lock
Manual defrost
Commercially approved
Removable shelf
Reversible door
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Compact size
Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
Stainless steel wrapped exterior
Door and cabinet are fully wrapped in 304 grade stainless steel for lasting durability
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Manual defrost
Static cooling system
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.75 in. |
| Height | 19.75 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 41 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.8 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.29 lbs. |
| Total of Cubes | 3.8 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.29 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 19.75" (50 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Width | 18.75" (48 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with Handle | 18.5" (47 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.75" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 41.0 lbs. (19 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059532 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.5 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















