Compact All-Freezer - FS24L7
Depth : Counter Depth
Key Features
Commercially approved
Factory installed lock
Compact size
Removable shelf
One-piece interior liner
Manual defrost
100% CFC Free
Reversible door
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for use in commercial establishments
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Compact size
Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
Removable shelf
Includes one wire shelf for easier storage
One-piece interior liner
Seamless interior for easier cleanup
Manual defrost
Static cooling system
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Reversible door
User reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Flat door liner
Designed to comply with CDC guidelines
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 19.63 in. |
| Length | 17.63 in. |
| Weight | 31 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.71 ft³ |
| Dimensional Weight | 46.06 lbs. |
| Total of Cubes | 3.71 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 46.06 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 19.63" (50 cm) |
| Height to Hinge Cap | 20.0" (51 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 17.63" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 1.4 cu.ft. (40 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 31.0 lbs. (14 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059525 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Interior Height | 14.38" (37 cm) |
| Interior Width | 13.5" (34 cm) |
| Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.5 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















