$729.99
Designer 8.5 cu. ft. Upright Freezer - DUFM085A4TDD
$729.99
Key Features
8.5 cu. ft. (241 L) capacity upright freezer
Mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Manual defrost with drip tray
Integrated full-width door shelves: 4 full-width door shelves help organize your frozen food and have often used foods at hand.
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
3 Quick Freeze Shelves
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
8.5 cu. ft. (241 L) capacity upright freezer
Mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Manual defrost with drip tray
Integrated full-width door shelves: 4 full-width door shelves help organize your frozen food and have often used foods at hand.
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
3 Quick Freeze Shelves
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.94 in. |
| Height | 59.19 in. |
| Length | 24.81 in. |
| Weight | 114.4 lbs. |
| Package Weight | 128 lbs - 58.06 kg |
| Package Width | 23.94" - 60.81 cm |
| Package Depth | 27.56" - 70.00 cm |
| Package Height | 62.63" - 159.08 cm |
| Interior Width | 17.5" - 44.45 cm |
| Interior Depth | 18.88" - 47.96 cm |
| Interior Height | 50.63" - 128.60 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.94 in. |
| Shipping Height | 62.63 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 128 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 128 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 252.92 lbs. |
| Total of Cubes | 20.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 252.92 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












