$729.99
Designer 8.5 cu. ft. Upright Freezer - DUFM085A4BSLDD
$729.99
Key Features
3 quick freeze shelves
4 door shelves for smaller, frequently used items
Manual defrost with drip tray
8.5 cu. ft. (241 L) capacity upright freezer
Mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Rounded door with integrated door handle provides a modern look
Scratch resistant worktop provides additional storage space
Reversible door hinge allows for right or left door opening
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
3 quick freeze shelves
4 door shelves for smaller, frequently used items
Manual defrost with drip tray
8.5 cu. ft. (241 L) capacity upright freezer
Mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Rounded door with integrated door handle provides a modern look
Scratch resistant worktop provides additional storage space
Reversible door hinge allows for right or left door opening
2 adjustable legs for leveling and height flexibility
5-foot power cord gives flexibility for installation
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
3 Quick Freeze Shelves and 4 Door Shelves
Cooling coils are inside the cabinet and used as shelves to freeze foods more quickly which preserves nutrients and reduces moisture loss. Storage flexibility in the freezer as well as on the door, makes for easy organizing of large and small items.
Reversible Hinge
The reversible hinge makes this the perfect fit for installation wherever you choose to place it.
Upfront Controls
Upfront controls are easy to access and eliminate the need to move frozen food out of the way to adjust freezer temperature.
R600a refrigerant
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 58.69 in. |
| Length | 24.81 in. |
| Weight | 117.59 lbs. |
| Package Weight | 136.14 lbs - 61.75 kg |
| Package Depth | 27.56" - 70.00 cm |
| Package Height | 63.13" - 160.35 cm |
| Package Width | 26" - 66.04 cm |
| Interior Depth | 18.88" - 47.96 cm |
| Interior Height | 50.81" - 129.06 cm |
| Interior Width | 18.50" - 46.99 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26 in. |
| Shipping Height | 63.13 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 136.14 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 136.14 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 251.41 lbs. |
| Total of Cubes | 20.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 251.41 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












