Designer 5.9 cu.ft. Upright Freezer - DUFM059C1WDD
Key Features
5.9 cu. ft. (167 L) capacity upright freezer
Environmentally friendly R600a refrigerant
Manual defrost
Easy-to-use mechanical thermostat
5 quick freeze shelves
2 clear plastic storage bins
Reversible door hinge
Rounded door with integrated handle
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
5.9 cu. ft. (167 L) capacity upright freezer
Environmentally friendly R600a refrigerant
Manual defrost
Easy-to-use mechanical thermostat
5 quick freeze shelves
2 clear plastic storage bins
Reversible door hinge
Rounded door with integrated handle
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
ENERGY STAR® compliant, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Maintains optimum freezing temperatures of -12ºC (10.4ºF) to -24ºC (-11.2ºF)
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 21.46 in. |
| Height | 56.3 in. |
| Length | 22.28 in. |
| Weight | 94.8 lbs. |
| Package Weight | 94.8 lbs - 43.00 kg |
| Package Width | 22.83" - 57.99 cm |
| Package Depth | 23.62" - 59.99 cm |
| Package Height | 57.87" - 146.99 cm |
| Interior Width | 15.55" - 39.50 cm |
| Interior Height | 49.45" - 125.60 cm |
| Interior Depth | 15.71" - 39.90 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.83 in. |
| Shipping Height | 57.87 in. |
| Shipping Length | 23.62 in. |
| Shipping Weight | 94.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 94.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 193.66 lbs. |
| Total of Cubes | 15.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 193.66 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












