$529.99
Designer 4.3 cu. ft. Upright Freezer - DUFM043A2WDD
$529.99
Key Features
4.3 cu. ft. (122 L) capacity upright freezer
Manual defrost
Scratch resistant worktop
Integrated door handle
Reversible door hinge
Smooth back design
3 quick freeze shelves
Easy-to-use mechanical thermostat
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
4.3 cu. ft. (122 L) capacity upright freezer
Manual defrost
Scratch resistant worktop
Integrated door handle
Reversible door hinge
Smooth back design
3 quick freeze shelves
Easy-to-use mechanical thermostat
Integrated door shelving
ENERGY STAR® certified
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
R600a refrigerant
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.94 in. |
| Height | 36.56 in. |
| Length | 24.88 in. |
| Weight | 83.38 lbs. |
| Package Weight | 92.46 lbs - 41.94 kg |
| Package Width | 25.81" - 65.56 cm |
| Package Depth | 27.56" - 70.00 cm |
| Package Height | 38.38" - 97.49 cm |
| Interior Width | 17.69" - 44.93 cm |
| Interior Depth | 18.88" - 47.96 cm |
| Interior Height | 28.25" - 71.76 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.81 in. |
| Shipping Height | 38.38 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 92.46 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 92.46 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 156.66 lbs. |
| Total of Cubes | 12.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 156.66 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












