$319.99
3.2 cu. ft. Upright Freezer - DUFM032A3WDB3
$319.99
Key Features
Manual defrost
3.2 cu. ft. (90 L) capacity upright freezer
2 quick freeze shelves
Easy-to-use mechanical thermostat
Integrated door handle
Reversible door hinge
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Manual defrost
3.2 cu. ft. (90 L) capacity upright freezer
2 quick freeze shelves
Easy-to-use mechanical thermostat
Integrated door handle
Reversible door hinge
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Maintains optimum freezing temperatures of -12ºC (10.4ºF) to -24ºC (-11.2ºF)
R600a refrigerant
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 20.69 in. |
| Height | 32.69 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 59.3 lbs. |
| Package Weight | 72.42 lbs - 32.85 kg |
| Package Width | 22.25" - 56.52 cm |
| Package Depth | 23.25" - 59.06 cm |
| Package Height | 36.25" - 92.08 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.25 in. |
| Shipping Height | 36.25 in. |
| Shipping Length | 23.25 in. |
| Shipping Weight | 72.42 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 72.42 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.81 ft³ |
| Dimensional Weight | 109.48 lbs. |
| Total of Cubes | 8.81 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 109.48 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.




















