$1,299.99
21 cu. ft. Convertible Upright Freezer Look - DUF206E1SSLDB
$1,299.99
Key Features
Frost Free: Convenient frost- free design prevents ice built up on the interior and is easily maintained.
LED Interior light: Bright white LED lighting offers easy viewing, so you can find what you need right away.
4 full width shelves, 1 full width basket + 4 full width door shelves: Helps in organizing your frozen food and having often used foods at hand.
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Frost Free: Convenient frost- free design prevents ice built up on the interior and is easily maintained.
LED Interior light: Bright white LED lighting offers easy viewing, so you can find what you need right away.
4 full width shelves, 1 full width basket + 4 full width door shelves: Helps in organizing your frozen food and having often used foods at hand.
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 76.75 in. |
| Height | 32.69 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 207.23 lbs. |
| Package Weight | 231.49 lbs - 105.00 kg |
| Package Width | 34.81" - 88.42 cm |
| Package Depth | 30.5" - 77.47 cm |
| Package Height | 79.31" - 201.45 cm |
| Interior Width | 26.38" - 67.01 cm |
| Interior Depth | 22.63" - 57.48 cm |
| Interior Height | 68.75" - 174.63 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.81 in. |
| Shipping Height | 79.31 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 231.49 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 231.49 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.74 ft³ |
| Dimensional Weight | 518.94 lbs. |
| Total of Cubes | 41.74 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 518.94 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.



















