$1,319.99
Designer 16.7 cu. ft. Upright Freezer in White - DUF167A5WDD
$1,319.99
Key Features
Convenient frost free design prevents frost buildup on the inside of the unit
16.7 cu. ft. (473 L) capacity upright freezer
Intuitive digital thermostat allows for more precise temperature control
Fast freeze function: Continuous operation freezes large quantities of food more quickly
6 door shelves for smaller, frequently used items
Avoid food spoilage with the door ajar alarm and higher temperature alarm
Reversible door hinge allows for right or left door opening
2 adjustable legs for leveling and height flexibility
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Convenient frost free design prevents frost buildup on the inside of the unit
16.7 cu. ft. (473 L) capacity upright freezer
Intuitive digital thermostat allows for more precise temperature control
Fast freeze function: Continuous operation freezes large quantities of food more quickly
6 door shelves for smaller, frequently used items
Avoid food spoilage with the door ajar alarm and higher temperature alarm
Reversible door hinge allows for right or left door opening
2 adjustable legs for leveling and height flexibility
Interior LED light
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.94 in. |
| Height | 67.88 in. |
| Length | 28.38 in. |
| Weight | 173.72 lbs. |
| Package Weight | 191.14 lbs - 86.70 kg |
| Package Width | 32.06" - 81.43 cm |
| Package Depth | 30.31" - 76.99 cm |
| Package Height | 71.25" - 180.98 cm |
| Interior Width | 26" - 66.04 cm |
| Interior Depth | 22.25" - 56.52 cm |
| Interior Height | 57.19" - 145.26 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.06 in. |
| Shipping Height | 71.25 in. |
| Shipping Length | 30.31 in. |
| Shipping Weight | 191.14 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 191.14 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 414.95 lbs. |
| Total of Cubes | 33.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 414.95 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












