$899.99
14.0 cu. ft0.Frost Free Convertible Upright Freezer - DUF140A1WDB
$899.99
Key Features
14 cu ft. Capacity (396.5 L): Convertible 2 in 1 family size freezer/refrigerator provides ample storage space for your families ever changing refrigeration/freezer storage needs.
External Digital Thermostat with fast freeze function and door ajar alarm.
Convection-Freeze System: Continually surrounds food with optimal, sub-zero air circulation to ensure that all is kept at perfect temperature.
Frost Free: Convenient frost-free design prevents ice built up on the interior and is easily maintained.
Organization: 4 full width glass shelves, 1 full width crisper drawer and 4 full width door shelves.
LED Interior Light: Bright white LED lighting offers easy viewing, so you can find what you need right away.
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
14 cu ft. Capacity (396.5 L): Convertible 2 in 1 family size freezer/refrigerator provides ample storage space for your families ever changing refrigeration/freezer storage needs.
External Digital Thermostat with fast freeze function and door ajar alarm.
Convection-Freeze System: Continually surrounds food with optimal, sub-zero air circulation to ensure that all is kept at perfect temperature.
Frost Free: Convenient frost-free design prevents ice built up on the interior and is easily maintained.
Organization: 4 full width glass shelves, 1 full width crisper drawer and 4 full width door shelves.
LED Interior Light: Bright white LED lighting offers easy viewing, so you can find what you need right away.
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 27.94 in. |
| Height | 68.31 in. |
| Length | 27.94 in. |
| Weight | 156.53 lbs. |
| Package Weight | 175.93 lbs - 79.80 kg |
| Package Width | 30.06" - 76.35 cm |
| Package Height | 70.81" - 179.86 cm |
| Package Depth | 29.25" - 74.30 cm |
| Interior Depth | 21.56" - 54.76 cm |
| Interior Width | 23.06" - 58.57 cm |
| Interior Height | 59.75" - 151.77 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30.06 in. |
| Shipping Height | 70.81 in. |
| Shipping Length | 29.25 in. |
| Shipping Weight | 175.93 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175.93 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 383.64 lbs. |
| Total of Cubes | 30.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 383.64 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.






















