$629.99
Was$649.99Save $20.00 (3%)
7.1 cu. ft. Upright Freezer - DUF071A3WDB
$629.99
Was$649.99Save $20.00 (3%)
Key Features
7.1 cu. ft. (200 L) capacity upright freezer
R600a refrigerant
Manual defrost
6 quick freeze shelves
Clear, plastic bin provides easy storage of smaller frozen foods
Mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Rounded door with integrated door handle provides a modern look
Reversible door hinge allows for right or left door opening
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
7.1 cu. ft. (200 L) capacity upright freezer
R600a refrigerant
Manual defrost
6 quick freeze shelves
Clear, plastic bin provides easy storage of smaller frozen foods
Mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Rounded door with integrated door handle provides a modern look
Reversible door hinge allows for right or left door opening
2 adjustable legs for leveling and height flexibility
5-foot power cord gives flexibility for installation
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 21.5 in. |
| Height | 64.69 in. |
| Length | 21.94 in. |
| Weight | 107.5 lbs. |
| Package Weight | 117.84 lbs - 53.45 kg |
| Package Width | 23.31" - 59.21 cm |
| Package Depth | 22.94" - 58.27 cm |
| Package Height | 66.38" - 168.61 cm |
| Interior Width | 16.94" - 43.03 cm |
| Interior Depth | 15.75" - 40.01 cm |
| Interior Height | 56.75" - 144.15 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 23.31 in. |
| Shipping Height | 66.38 in. |
| Shipping Length | 22.94 in. |
| Shipping Weight | 117.84 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 117.84 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 219.53 lbs. |
| Total of Cubes | 17.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 219.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.


















