$2,675.00
18 cu.ft. Upright Manual Defrost Freezer - AFM19W
$2,675.00
Key Features
Commercially listed
Upright manual defrost all-freezer
Large capacity
Manual defrost operation
Dial thermostat
-20ºC operation
Cantilevered shelving
Epoxy-coated wire shelves
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially listed
ETL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for commercial use
Upright manual defrost all-freezer
Front-opening commercial freezer
Large capacity
Over 18 cu.ft. of storage inside
Manual defrost operation
Static cooling system with no fans or warming cycles
Dial thermostat
Intuitive and reliable mechanical thermostat located inside the unit to prevent unnecessary adjustments
-20ºC operation
Preset to -20ºC with a temperature range of -18 to -24ºC
Cantilevered shelving
Tight pilaster spacing throughout the interior allows you to adjust the shelf positions to meet your exact storage needs
Epoxy-coated wire shelves
Four heavy duty shelves included
Factory-installed lock
Conveniently located towards the top of the door for easier user access (2 keys included)
Flat door liner
No door storage to allow for the interior to accommodate deeper trays
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
LED lighting
Automatic interior lighting for an efficient presentation
9' long cord with hospital grade plug
Extra long power cord with hospital grade 'green dot' plug for a more secure connection
External handle
Easy-grip handle in brushed aluminum
Leveling legs
Adjustable front legs allow you to ensure a straight fit, even on uneven surfaces
Advanced vacuum seal insulation
Vacuum seal gasket design ensures no cold air escapes (NOTE: seal activates when door is closed, so you must allow a few minutes to pass before re-opening)
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30.5 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 27.63 in. |
| Weight | 215 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 436.51 lbs. |
| Total of Cubes | 35.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 436.51 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 72.0" (183 cm) |
| Height of Cabinet | 72.0" (183 cm) |
| Nominal Width | 31.0" (79 cm) |
| Width | 30.5" (77 cm) |
| Nominal Depth | 28.0" (71 cm) |
| Depth | 27.63" (70 cm) |
| Depth with Handle | 30.25" (77 cm) |
| Depth with door at 90° | 55.38" (141 cm) |
| Capacity | 18.3 cu.ft. (518 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 2.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 215.0 lbs. (98 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101077314 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Interior Height | 64.0" (163 cm) |
| Interior Width | 25.0" (64 cm) |
| Interior Depth | 20.88" (53 cm) |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Amount | 3.88 oz. |
| High Side PSI | 280.0 |
| Low Side PSI | 145.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.38" (24 cm) |
| Compressor Step Width | 25.0" (64 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.25" (18 cm) |
| Temperature Range | -18 to -24ºC (Preset to -20ºC) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.

















