$1,089.99
Wood’s WCF150W 18.0 cu. ft. Chest Freezer in White - WCF180W
$1,089.99
Key Features
18.0 cu. ft. capacity provides ample space for your frozen goods.
Removable wire basket for easy organization of frozen items.
Front-mounted defrost drain for convenient defrost water disposal.
Power-on indicator light ensures the freezer is operating properly.
Manual defrost allows you to control the defrosting process.
Rollers allow for easy movement and repositioning.
Adjustable mechanical dial for precise temperature settings.
Durable construction ensures long-lasting performance.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
18.0 cu. ft. capacity provides ample space for your frozen goods.
Removable wire basket for easy organization of frozen items.
Front-mounted defrost drain for convenient defrost water disposal.
Power-on indicator light ensures the freezer is operating properly.
Manual defrost allows you to control the defrosting process.
Rollers allow for easy movement and repositioning.
Adjustable mechanical dial for precise temperature settings.
Durable construction ensures long-lasting performance.
12 months parts and labor in-home warranty coverage. Installation and/or yearly maintenance (cleaning) are not covered under warranty.
Fast freezing capability to preserve food quickly and efficiently.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 64.6 in. |
| Height | 33.69 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 152 lbs. |
| Package Weight | 171 lbs - 77.56 kg |
| Package Width | 66.7" - 169.42 cm |
| Package Depth | 29.5" - 74.93 cm |
| Package Height | 35.25" - 89.54 cm |
| Interior Depth | 20.25" - 51.44 cm |
| Interior Width | 58.5" - 148.59 cm |
| Interior Height | 26.75" - 67.95 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 66.7 in. |
| Shipping Height | 35.25 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 171 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 171 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 436.53 lbs. |
| Total of Cubes | 35.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 436.53 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












