$279.99
Wood’s 7.0 cu. ft. Chest Freezer in White - WCF070W
$279.99
Key Features
7.0 cu. ft. capacity provides ample storage for frozen items.
Removable wire basket for easy organization of frozen items.
Front-mounted defrost drain for convenient defrost water disposal.
Power-on indicator light ensures the freezer is operating properly
Manual defrost allows you to control the defrosting process.
Adjustable mechanical dial for precise temperature settings.
Rollers allow for easy movement and repositioning.
Durable construction ensures long-lasting performance.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
7.0 cu. ft. capacity provides ample storage for frozen items.
Removable wire basket for easy organization of frozen items.
Front-mounted defrost drain for convenient defrost water disposal.
Power-on indicator light ensures the freezer is operating properly
Manual defrost allows you to control the defrosting process.
Adjustable mechanical dial for precise temperature settings.
Rollers allow for easy movement and repositioning.
Durable construction ensures long-lasting performance.
Fast freezing capability to preserve food quickly and efficiently.
12 months parts and labor in-home warranty coverage. Installation and/or yearly maintenance (cleaning) are not covered under warranty.
Garage-ready design ensures reliable performance in various temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 32.13 in. |
| Height | 33.38 in. |
| Length | 21.81 in. |
| Weight | 70.99 lbs. |
| Package Weight | 82.23 lbs - 37.30 kg |
| Package Width | 33.31" - 84.61 cm |
| Package Depth | 22" - 55.88 cm |
| Package Height | 35.13" - 89.23 cm |
| Interior Depth | 16.75" - 42.55 cm |
| Interior Width | 20.38" - 51.77 cm |
| Interior Height | 27.75" - 70.49 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.31 in. |
| Shipping Height | 35.13 in. |
| Shipping Length | 22 in. |
| Shipping Weight | 82.23 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 82.23 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 168.28 lbs. |
| Total of Cubes | 13.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 168.28 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












