7 Cu.Ft. Chest Freezer - SCFM62
Key Features
Hammered aluminum interior
Counterbalanced hinges
Manual defrost operation
Commercially approved
Adjustable thermostat
Stainless steel corner protectors
Storage basket
Right angle cord
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Hammered aluminum interior
Solid construction ensures lasting durability
Counterbalanced hinges
Lid will stay opened when lifted past a certain point, making it easier to load and unload the interior
Manual defrost operation
Static cooling system for efficient storage
Commercially approved
UL-S listed to ANSI-NSF Standard 7 for commercial use
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy temperature management
Stainless steel corner protectors
External "bumpers" are factory installed to protect the unit's corners from dents
Storage basket
Removable basket offers convenient storage
Right angle cord
Flat plug design won't protrude in the wall, offering added space savings
Pocket handle
Space-saving pocket handle makes it easy to open the lid without adding extra depth to the unit
White exterior
Classic white finish fits well in any establishment
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Defrost drain
Front-located drain makes it easier to defrost when needed
Indicator lights
Externally located thermostat includes an indicator light to show that the power is connected and a second for when the compressor is running
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 38.5 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 22.13 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 196.15 lbs. |
| Total of Cubes | 15.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 196.15 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Width | 38.5" (98 cm) |
| Depth | 22.13" (56 cm) |
| Capacity | 7.0 cu.ft. (198 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101052168 |
| Door Swing | Lift-Up |
| Interior Height | 24.5" (62 cm) |
| Interior Width | 33.0" (84 cm) |
| Interior Depth | 15.0" (38 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.94 oz. |
| Wheels | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Depth | 8.0" (20 cm) |
| Temperature Range | -30 to -12ºC/-22 to 10.4ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.



















