25 Cu.Ft. Chest Freezer - SCFM232
Specifications
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 83.25 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 220 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 603.71 lbs. |
| Total of Cubes | 48.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 603.71 lbs. |
Overview Freezer
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Width | 74.0" (188 cm) |
| Depth | 28.63" (73 cm) |
| Capacity | 24.8 cu.ft. (702 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 2.45 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 190.0 lbs. (86 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101052144 |
| Door Swing | Lift-Up |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 3.88 oz. |
| Temperature Range | -10 to 10°F |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.













