17 Cu.Ft. Chest Freezer - FOCUS171
Key Features
Commercially approved
Digital thermostat
Wide temperature range
Baskets included
Angled top
Sliding glass lid
Strong insulation
Manual defrost
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Commercially approved
UL-S listed to NSF-7 Standards for use in commercial establishments
Digital thermostat
Electronic controls for more precise temperature management
Wide temperature range
Digital thermostat can be set between -13 and +23ºF to accommodate a variety of frozen treats
Baskets included
Six epoxy-coated wire baskets included to store novelty items
Angled top
Curved design makes it easier for customers to view interior contents
Sliding glass lid
Two tempered glass lids on ball-bearing glides slide open and closed easily for added efficiency
Strong insulation
3" thick insulation helps to ensure items stay cold
Manual defrost
Static cooling system for improved temperature stability
Removable lock
A keyed lock is included for optional use
Hammered aluminum interior
Durable and easy to clean
Casters
Heavy duty wheels for smooth mobility (ship unassembled)
Fan-cooled compressor
Offers improved temperature performance throughout the interior
Defrost drain
Front located for easier defrosting
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 67 in. |
| Height | 30.75 in. |
| Length | 25.88 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 383.59 lbs. |
| Total of Cubes | 30.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 383.59 lbs. |
Overview Freezer
| Nominal Height | 31.0" (79 cm) |
| Height of Cabinet | 30.75" (78 cm) |
| Nominal Width | 67.0" (170 cm) |
| Width | 67.0" (170 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 25.88" (66 cm) |
| Capacity | 17.1 cu.ft. (484 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Glass |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | UL-S |
| Amps | 7.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 161.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101060248 |
| Door Swing | Sliding |
| Interior Height | 20.75" (53 cm) |
| Interior Width | 61.0" (155 cm) |
| Interior Depth | 19.63" (50 cm) |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R290 |
| Refrigerant Amount | 3.74 oz. |
| High Side PSI | 345.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Compressor Step Height | 9.75" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 7.88" (20 cm) |
| Compressor Step Depth | 19.63" (50 cm) |
| Temperature Range | -13 to 23ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.





















