$1,399.99
17.1 cu. ft. Chest Freezer 2 Door - DCFM171A1WDB
$1,399.99
Key Features
Two Door Chest freezer
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range.
17.1 cu ft. capacity (484.2 Litres): Large capacity to stock up on frozen foods.
LED Lights in each door to help you find what you need.
Lock & Key for each door to keep the contents of your freezer secure.
2 Removable wire storage baskets: Stay organized with removable baskets that can keep your favorite frozen foods close at hand
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Two Door Chest freezer
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range.
17.1 cu ft. capacity (484.2 Litres): Large capacity to stock up on frozen foods.
LED Lights in each door to help you find what you need.
Lock & Key for each door to keep the contents of your freezer secure.
2 Removable wire storage baskets: Stay organized with removable baskets that can keep your favorite frozen foods close at hand
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 66.31 in. |
| Height | 33.56 in. |
| Length | 29.75 in. |
| Weight | 153.44 lbs. |
| Package Weight | 174.83 lbs - 79.30 kg |
| Package Width | 68.19" - 173.20 cm |
| Package Depth | 30.31" - 76.99 cm |
| Package Height | 34.63" - 87.96 cm |
| Interior Width | 59.75" - 151.77 cm |
| Interior Depth | 20.94" - 53.19 cm |
| Interior Height | 26.19" - 66.52 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 68.19 in. |
| Shipping Height | 34.63 in. |
| Shipping Length | 30.31 in. |
| Shipping Weight | 174.83 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 174.83 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 476.29 lbs. |
| Total of Cubes | 38.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 476.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.
























