7.0 cu. ft. Chest Freezer - DCFM070C1WM
Key Features
7.0 cu. ft. (198 L) capacity chest freezer
R600a refrigerant
Manual defrost with front mount defrost drain
Front mount mechanical thermostat with “power-on” indicator light
Energy-efficient foam insulated cabinet & lid
1 adjustable wire basket
Maintains optimum freezing temperatures of -12ºC (10.4ºF) to -24ºC (-11.2ºF)
Description
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
7.0 cu. ft. (198 L) capacity chest freezer
R600a refrigerant
Manual defrost with front mount defrost drain
Front mount mechanical thermostat with “power-on” indicator light
Energy-efficient foam insulated cabinet & lid
1 adjustable wire basket
Maintains optimum freezing temperatures of -12ºC (10.4ºF) to -24ºC (-11.2ºF)
Specifications
Product Dimensions
| Product Width | 38.58" / 97.99 cm |
| Product Depth | 22.05" / 56.01 cm |
| Product Height | 32.48" / 82.50 cm |
Package Dimensions
| Package Width | 39.76" / 100.99 cm |
| Package Depth | 22.91" / 58.19 cm |
| Package Height | 34.84" / 88.49 cm |
Weight
| Product Weight | 72.8 lbs / 33.02 kg |
| Package Weight | 86 lbs / 39.01 kg |
Warranty
| Warranty | 12 months parts and labor coverage with carry-in service. Installation and/or yearly maintenance (cleaning) are not covered under warranty. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












