$559.00
10.00 cu. ft. Chest Freezer - DCF100A5WDB
$559.00
Key Features
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
All-around Cooling System with D-shaped pipe for quick and efficient cooling
Counter- Balanced Hinges for ease of use and to save energy.
Easy to clean and organize with sliding, removable basket and rust proof aluminum inner liner.
Lock with key feature provides added security.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
48-hour Power outage Protection under standard operating conditions and loaded with ¾ frozen food.
Power-On and Compressor Indicator Light: let’s you know your freezer is powered ON and your freezer compressor is working.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
All-around Cooling System with D-shaped pipe for quick and efficient cooling
Counter- Balanced Hinges for ease of use and to save energy.
Easy to clean and organize with sliding, removable basket and rust proof aluminum inner liner.
Lock with key feature provides added security.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
48-hour Power outage Protection under standard operating conditions and loaded with ¾ frozen food.
Power-On and Compressor Indicator Light: let’s you know your freezer is powered ON and your freezer compressor is working.
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Easy to use and handle with well-lit interior LED light, 2 front Leveling Legs and 2 back rollers.
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 43.94 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 25.38 in. |
| Weight | 85.23 lbs. |
| Package Weight | 96.19 lbs - 43.63 kg |
| Package Depth | 26" - 66.04 cm |
| Package Width | 45.50" - 115.57 cm |
| Package Height | 34.63" - 87.96 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 45.5 in. |
| Shipping Height | 34.63 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 96.19 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 96.19 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.76 lbs. |
| Total of Cubes | 21.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.76 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.























