$599.99
7.2 cu. ft. Chest Freezer - DCF072A3WDB
$599.99
Key Features
7.2 cu. ft. (204 L) capacity chest freezer
Energy efficient foam insulated cabinet & lid
Front mount mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Front mounted drain allows for easy drainage during manual defrost
1 adjustable wire storage basket for smaller, frequently used items
Rounded lid design for a modern look
Easy clean interior liner
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
7.2 cu. ft. (204 L) capacity chest freezer
Energy efficient foam insulated cabinet & lid
Front mount mechanical thermostat is conveniently located for easy temperature control
Front mounted drain allows for easy drainage during manual defrost
1 adjustable wire storage basket for smaller, frequently used items
Rounded lid design for a modern look
Easy clean interior liner
Industry-leading 5-year warranty on parts and labor with in-home service
Rear rollers and front leveling legs allow for an easy installation
Garage ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
R600a refrigerant
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 39.94 in. |
| Height | 33.38 in. |
| Length | 22.19 in. |
| Weight | 80.69 lbs. |
| Package Weight | 101.19 lbs - 45.90 kg |
| Package Width | 42.88" - 108.92 cm |
| Package Depth | 24.44" - 62.08 cm |
| Package Height | 35" - 88.90 cm |
| Interior Depth | 15.13" - 38.43 cm |
| Interior Height | 26.25" - 66.68 cm |
| Interior Width | 34.44" - 87.48 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 42.88 in. |
| Shipping Height | 35 in. |
| Shipping Length | 24.44 in. |
| Shipping Weight | 101.19 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 101.19 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 212.83 lbs. |
| Total of Cubes | 17.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 212.83 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.




















