$379.99
7.0 cu. ft. Square Model Chest Freezer DOE - DCF070A6WM
$379.99
Key Features
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range
Storage Basket: 1 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items
Manual defrost with front mount drain: Use the drain to conveniently remove water during defrosting
12 Months Carry in Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
7.0 cu ft. capacity (198.2 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working
DOE Compliant: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0oF to 110oF (-17oC to 43oC).
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range
Storage Basket: 1 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items
Manual defrost with front mount drain: Use the drain to conveniently remove water during defrosting
12 Months Carry in Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
7.0 cu ft. capacity (198.2 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working
DOE Compliant: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0oF to 110oF (-17oC to 43oC).
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 32.56 in. |
| Height | 33.28 in. |
| Length | 21.65 in. |
| Weight | 60.63 lbs. |
| Package Weight | 69 lbs - 31.30 kg |
| Package Height | 34.60" - 87.88 cm |
| Package Width | 33.38" - 84.79 cm |
| Package Depth | 22.69" - 57.63 cm |
| Interior Width | 28.06" - 71.27 cm |
| Interior Depth | 16.75" - 42.55 cm |
| Interior Height | 28.33" - 71.96 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.38 in. |
| Shipping Height | 34.6 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.58 ft³ |
| Dimensional Weight | 168.78 lbs. |
| Total of Cubes | 13.58 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 168.78 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.






























