$429.99
7.0 cu. ft. Square Model Chest Freezer - DCF070A5WDB
$429.99
Key Features
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
All-around Cooling System with D-shaped pipe for quick and efficient cooling.
Counter- Balanced Hinges for ease of use and to save energy.
Easy to clean and organize with sliding, removable basket, and rust proof aluminum inner liner.
48-hour Power Outage Protection under standard operating conditions and loaded with ¾ frozen food.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Power-On and Compressor Indicator Light: let’s you know your freezer is powered ON and your freezer compressor is working.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
All-around Cooling System with D-shaped pipe for quick and efficient cooling.
Counter- Balanced Hinges for ease of use and to save energy.
Easy to clean and organize with sliding, removable basket, and rust proof aluminum inner liner.
48-hour Power Outage Protection under standard operating conditions and loaded with ¾ frozen food.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Power-On and Compressor Indicator Light: let’s you know your freezer is powered ON and your freezer compressor is working.
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 32.56 in. |
| Height | 33.38 in. |
| Length | 21.88 in. |
| Weight | 60.63 lbs. |
| Package Weight | 69 lbs - 31.30 kg |
| Package Width | 34.60" - 87.88 cm |
| Package Height | 34.62" - 87.93 cm |
| Package Depth | 22.69" - 57.63 cm |
| Interior Depth | 16.75" - 42.55 cm |
| Interior Width | 28.06" - 71.27 cm |
| Interior Height | 28.33" - 71.96 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.6 in. |
| Shipping Height | 34.62 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 69 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.08 lbs. |
| Total of Cubes | 13.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.08 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.




























