Convertible Square Model Chest Freezer - DCF070A5WCDB
Key Features
7.0 cu ft. capacity (198.2 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage.
2 Storage Baskets: 2 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items.
2 front Leveling Legs and 2 back rollers for easy movement.
Power-On and Freezer Indicator lights: let’s you know your unit is powered or in freezer mode
Convertible: works as refrigerator or freezer
Front mounted mechanical thermostat: easy to use, adjustable variable temperature range.
Garage Ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
ENERGY STAR® certified: energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
7.0 cu ft. capacity (198.2 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage.
2 Storage Baskets: 2 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items.
2 front Leveling Legs and 2 back rollers for easy movement.
Power-On and Freezer Indicator lights: let’s you know your unit is powered or in freezer mode
Convertible: works as refrigerator or freezer
Front mounted mechanical thermostat: easy to use, adjustable variable temperature range.
Garage Ready: freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
ENERGY STAR® certified: energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Manual defrost with front mount drain: use the drain to conveniently remove water during defrosting. Includes a drain pan to collect the condensed water during defrosting
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: industry leading warranty for peace of mind.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 32.56 in. |
| Height | 34.13 in. |
| Length | 21.88 in. |
| Weight | 60.94 lbs. |
| Package Weight | 68.48 lbs - 31.06 kg |
| Package Width | 33.38" - 84.79 cm |
| Package Depth | 22.69" - 57.63 cm |
| Package Height | 34.62" - 87.93 cm |
| Interior Depth | 16.75" - 42.55 cm |
| Interior Width | 28.06" - 71.27 cm |
| Interior Height | 28.31" - 71.91 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33.38 in. |
| Shipping Height | 34.62 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 68.48 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 68.48 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 174.93 lbs. |
| Total of Cubes | 14.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 174.93 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.












