$339.00
5.0 cu. ft. Square Model Chest Freezer DOE - DCF050A6WM
$339.00
Key Features
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range.
12 Months Carry in Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
5.0 cu. ft. capacity (141.58 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage.
Storage Basket: 1 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items.
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working.
DOE Compliant: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range.
12 Months Carry in Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
5.0 cu. ft. capacity (141.58 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage.
Storage Basket: 1 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items.
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working.
DOE Compliant: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 26.38 in. |
| Height | 33.28 in. |
| Length | 21.65 in. |
| Weight | 55.12 lbs. |
| Package Weight | 61.73 lbs - 28.00 kg |
| Package Width | 25.88" - 65.74 cm |
| Package Depth | 22.69" - 57.63 cm |
| Package Height | 34.63" - 87.96 cm |
| Interior Width | 20.65" - 52.45 cm |
| Interior Depth | 16.75" - 42.55 cm |
| Interior Height | 28.31" - 71.91 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.88 in. |
| Shipping Height | 34.63 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 61.73 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 61.73 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11 ft³ |
| Dimensional Weight | 136.74 lbs. |
| Total of Cubes | 11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 136.74 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.






























