$249.99
Was$299.99Save $50.00 (17%)
3.5 cu. ft. Square Model Chest Freezer DOE - DCF035A6WM
$249.99
Was$299.99Save $50.00 (17%)
Key Features
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range
Storage Basket: 1 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items
DOE Compliant: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Manual defrost with front mount drain: Use the drain to conveniently remove water during defrosting
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0oF to 110oF (-17oC to 43oC).
12 Months Carry in Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
3.5 cu. ft. capacity (99.11 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage.
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working.
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Front mounted mechanical thermostat: Easy to use, adjustable variable temperature range
Storage Basket: 1 moveable wire storage basket for smaller, frequently used items
DOE Compliant: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
Manual defrost with front mount drain: Use the drain to conveniently remove water during defrosting
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0oF to 110oF (-17oC to 43oC).
12 Months Carry in Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
3.5 cu. ft. capacity (99.11 Litres): Store more of your favorite frozen foods and optimize bulk food storage.
Power-On Indicator light: let’s you know your freezer is working.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20.25 in. |
| Height | 33.2 in. |
| Length | 21.63 in. |
| Weight | 50.57 lbs. |
| Package Weight | 57.32 lbs - 26.00 kg |
| Package Depth | 22.69" - 57.63 cm |
| Package Height | 34.63" - 87.96 cm |
| Package Width | 21.12" - 53.64 cm |
| Interior Width | 15.75" - 40.01 cm |
| Interior Height | 28.06" - 71.27 cm |
| Interior Depth | 16.18" - 41.10 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.12 in. |
| Shipping Height | 34.63 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 57.32 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 57.32 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 104.62 lbs. |
| Total of Cubes | 8.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 104.62 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.





























