$299.99
3.5 cu. ft. Chest Freezer - DCF035A5WDB
$299.99
Key Features
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind
All-around Cooling System with D-shaped pipe for quick and efficient cooling
Counter- Balanced Hinges for ease of use and to save energy
Easy to clean and organize with sliding, removable basket, and rust proof aluminum inner liner
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
48-hour Power Outage Protection under standard operating conditions and loaded with ¾ frozen food
Power-On and Compressor Indicator Light: let’s you know your freezer is powered ON and your freezer compressor is working
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind
All-around Cooling System with D-shaped pipe for quick and efficient cooling
Counter- Balanced Hinges for ease of use and to save energy
Easy to clean and organize with sliding, removable basket, and rust proof aluminum inner liner
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C)
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance
48-hour Power Outage Protection under standard operating conditions and loaded with ¾ frozen food
Power-On and Compressor Indicator Light: let’s you know your freezer is powered ON and your freezer compressor is working
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20.25 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 21.88 in. |
| Weight | 50.6 lbs. |
| Package Weight | 57.14 lbs - 25.92 kg |
| Package Width | 21.13" - 53.67 cm |
| Package Depth | 22.69" - 57.63 cm |
| Package Height | 30.63" - 77.80 cm |
| Interior Width | 15.75" - 40.01 cm |
| Interior Depth | 16.12" - 40.94 cm |
| Interior Height | 28.06" - 71.27 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.13 in. |
| Shipping Height | 30.63 in. |
| Shipping Length | 22.69 in. |
| Shipping Weight | 57.14 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 57.14 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 105.99 lbs. |
| Total of Cubes | 8.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 105.99 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Florida.































