$319.99
Avanti 7.0 cu. ft. Garage Ready Convertible Chest Freezer - CF7F0W
$319.99
Key Features
Garage-Ready design performs reliably in non-climate-controlled spaces like garages and basements
2-in-1 convertible design features an adjustable thermostat, offering flexibility to convert from a freezer to a fridge
7.0 cu. ft. capacity perfect for compact, efficient frozen food storage
Freezer mode operates from 0°F to 110°F, and cooling mode performs best between 50°F and 109°F
The Lift-up lid and integrated handle is easy to grasp and offers a simple, sleek look
Removable storage basket keeps frozen items organized and easy to find
Power indicator light lets you quickly confirm the freezer is running properly
External temperature control lets you adjust settings without opening the lid
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Garage-Ready design performs reliably in non-climate-controlled spaces like garages and basements
2-in-1 convertible design features an adjustable thermostat, offering flexibility to convert from a freezer to a fridge
7.0 cu. ft. capacity perfect for compact, efficient frozen food storage
Freezer mode operates from 0°F to 110°F, and cooling mode performs best between 50°F and 109°F
The Lift-up lid and integrated handle is easy to grasp and offers a simple, sleek look
Removable storage basket keeps frozen items organized and easy to find
Power indicator light lets you quickly confirm the freezer is running properly
External temperature control lets you adjust settings without opening the lid
Manual defrost function maintains optimal freshness and consistent freezing
Defrost water drain simplifies cleanup and maintenance for hassle-free use
Saves time and money by providing dependable, convenient frozen storage year-round
ENERGY STAR certified
120V/129W
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 32.56 in. |
| Height | 33.35 in. |
| Length | 21.89 in. |
| Weight | 62 lbs. |
| Carton Dimensions (in) | 34.75 H x 33.5 W x 22.75 D |
| Shipping Weight (lb) | 66 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.56 in. |
| Shipping Height | 38.35 in. |
| Shipping Length | 26.89 in. |
| Shipping Weight | 71 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 71 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.01 lbs. |
| Total of Cubes | 13.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.01 lbs. |
Specifications
| Power | 1.4A/120V/129W |
| Installation Type | Freestanding |
| Unit Dimensions (in) | 21.89" x 32.56" x 33.35" |
| Unit Weight (lb) | 62 |
| Carton Dimensions | 22.75" x 33.50" x 34.75" |
| Shipping Weight (lb) | 66 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Avanti Appliances in Florida.

















