$2,075.00
24" Wide Built-In All-Freezer - VT65MLCSS
$2,075.00
Key Features
Built-in capable
Slim undercounter dimensions
Complete stainless steel exterior
Professional towel bar handle
Factory installed lock
Fully finished cabinet
-25º C capable
Manual defrost
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Complete stainless steel exterior
Durable design with lasting elegance
Professional towel bar handle
A curved stainless steel handle provides generous room for a comfortable grip
Factory installed lock
Keep contents secure with a key lock on the door
Fully finished cabinet
Allows the freezer to be used freestanding
-25º C capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Manual defrost
No temperature fluctuations with a manual defrost system that keeps the cold inside
Three removable storage baskets
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
No internal fans
Static cooling system
Adjustable thermostat
Manage the interior temperature with ease and accuracy
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Height Adjustable | 1 |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.82 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.51 lbs. |
| Total of Cubes | 10.82 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.51 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101030845 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















