$1,905.00
24" Wide Built-In All-Freezer - VT65MLBISSHH
$1,905.00
Key Features
Slim undercounter dimensions
Factory installed lock
Built-in capable
Fully finished white cabinet
Height Adjustable
Stainless steel door
Professional horizontal handle
-25º C capable
Available from Drimmers Appliances, serving customers throughout Florida.
Features
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide to fit tight spaces
Factory installed lock
Keep contents secure with a key lock on the door
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Height Adjustable
Adjustable legs allow the unit to be sized from 33 1/2" to 34 3/4" high
Stainless steel door
Durable design with lasting elegance
Professional horizontal handle
Thin 14mm diameter on stainless steel handle set horizontally across the door
-25º C capable
Low temperature operation is ideal for vaccine, pharmaceuticals, and other temperature sensitive materials
Manual defrost
No temperature fluctuations with an energy efficient manual defrost system
Three removable storage baskets
Conveniently organize your items while keeping the temperature stable when the door is opened
No internal fans
Static cooling system
Adjustable thermostat
Manage the interior temperature with ease and accuracy
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | 1 |
| Interior Height | 24.25" (62 cm) |
| Interior Width | 17.75" (45 cm) |
| Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.7 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs | 4 |
| Interior Drawers | Yes |
| Drawers Qty | 3 |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | -12ºC to -25ºC |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 3.5 cu.ft. (99 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101030814 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Florida.


















